top of page
  • תמונת הסופר/תהפועל חולון נוער

מאמן העבר דוידסקו הלך לעולמואריה דוידסקו הלך לעולמו ביום שישי בבוקר כשהוא בן 86.

מאות אנשים ליוו היום (ראשון) את מאמן הכדורסל אריה דוידסקו ז”ל בדרכו האחרונה בבית העלמין סגולה בפתח תקווה. בין מי שהגיעו לכבד את הלוויה היו אולסי פרי, טל ברודי, גילי לוסטיג, צביקה שרף, ארז אדלשטיין ועוד.

דוידסקו עלה לישראל מרומניה בשנת 1962 ועבד במגוון קבוצות במהלך הקריירה שלו.

במשך ארבע שנים, בין השנים 1976-1980 ,שימש כעוזרו המיתולוגי של רלף קליין ז”ל במכבי תל אביב, בהן זכתה הקבוצה בארבעה דאבלים ברציפות, ואף הוביל את הצהובים לזכייה הראשונה וההיסטורית שלהם באליפות אירופה ב-1977. דוידסקו תרם רבות להתפתחות המועדון הצהוב והשחקנים הצעירים שלו באותן שנים, כמו מיקי ברקוביץ' ומוטי ארואסטי.

דוידסקו היה מהגורמים המקצועיים המובילים בענף הכדורסל בישראל, אימן קבוצות רבות, את מכבי חיפה, הפועל ירושלים, הפועל חולון וגם את הפועל תל אביב. היה עוזרו של רלף קליין בנבחרת העתודה ובנבחרת הנוער. בנבחרת הנוער עבד גם כמאמן ראשי ופרט לתפקידיו המקצועיים בקבוצות השונות הוא גם שימש שנים רבות כרכז קורסי המדריכים והמאמנים במכון וינגייט. בתפקידו זה פיתח דוידסקו והנהיג שיטות אימון מקוריות וחדשניות. בנוסף, הוא כתב ספר בשם "כדורסל - השיא". דוידסקו ערך בזמנו אימונים אישיים לכמה מהשחקנים הגדולים, והביא שיטות שלא היה מוכרות בארץ: כגון ריצה עם השחקן כשהוא קשור ברצועה. מיקי ברקוביץ' טוען שאימונים אישיים כאלה היו נערכים באותן שנים רק בקולג'ים בארה"ב. את ההוראות למיקי הוא היה מעביר ברומנית (אריה עלה ב-1962 לארץ ומיקי נולד להורים ילידי רומניה), זו גם הייתה שפת הסתרים של השניים, כשרצו שאחרים לא יבינו.

ברקוביץ אמר עליו שהיה לו הכבוד ששלושה מהמאמנים הגדולים ביותר בישראל: יהושע רוזין, רלף קליין ואריה דוידסקו, היו מאמניו, ובזכותם הוא נכנס להיכל התהילה של פיב"א.


אריה דוידסקו ז"ל מעביד בפרך את מיקי ברקוביץ' באימון

בניו ונכדתו של דוידסקו ספדו לאביהם, "אבא שלי, היה מחנך שגידל אנשים והפך את מדינת ישראל לאימפריית כדורסל״, אמר בנו הבכור, אופיר דוידסקו. ״הוא אדם שכל חייו היו תרומה לאנשים צעירים ולספורט ישראל". דוידסקו הוסיף: ״הוא אדם שהמורשת שלו תמיד היתה לעבוד קשה, להיות מקצוען וצנוע ושם את המטרה של הקבוצה והמדינה לפני המטרה האישית. הוא היה הלב והנשמה הפועמת שיצרה את המוטיבציה ואת הכח לנצח הרבה משברים".

וכך גם מיקי ברקוביץ' לו הייתה מערכת יחסים מיוחדת עם המנוח מגיל צעיר. כמו כן, ניצן פררו ודורון גמצ'י הניחו זרים בשם מועדון הכדורסל מכבי תל אביב.

ברקוביץ’. סיפר ל-ONE כבר בשישי על הקשר שלו עם המנוח: “הוא אחד המאמנים הראשונים שפגשתי בתור ילד. נתן לי ללמוד את הערכים, מה זה כדורסל, איך להתייחס לכדורסל, ואיך ליישם את זה על המגרש. הוא השאיר מאחוריו מורשת של גדולי הכדורסלנים במדינת ישראל בשנות ה-70 עד ה-90. שמרתי על קשר מאוד טוב איתו. כל כמה חודשים היינו משוחחים. בזכייה האחרונה שלי לפני שלושה חודשים בהיכל התהילה של פיב”א בז’נבה, הוא השאיר לי הודעה כל כך חמה וריגש אותי. אחר כך שוחחנו בטלפון, שמחתי לשמוע שהוא עשה חיים בזמן האחרון עם אשתו אילנה ונסע לבלות בעולם".

נקודה אישית. אריה דוידסקו אימן אותי במשך שלוש שנים בקבוצת הנוער של בני הרצליה בה זכינו בשלוש אליפויות ברציפות. אריה התיחס אלינו בכבוד וכמקצוענים כפי שהתייחס לקבוצה האגדית שלקחה את גביע אירופה והפך אותנו לספוראים טובים, אנשים טובים ומ"ילדי שוקולטה" ליחידת קומנדו.

איש ספורט בכל רמ"ח אבריו. יהי זכרו ברוך.


בתמונה העליונה- דוידסקו ז"ל (עומד ראשון משמאל) מאמן קבוצת הנוער בני הרצליה בה זכה בשלוש אליפויות ברציפות (עונות 90-93) באימון הדגמה בהשתלמות מאמנים בארץ עם מאמן נבחרת איטליה האגדי סנדרו גמבה (ראשון מימין) שנבחר להיכל התהילה בארה"ב.

בתמונה התחתונה- דוידסקו ז"ל (ראשון מימין) עם קבוצת מכבי ת"א שזכתה בגביע אירופה לראשונה ב1977.

רפאל נאה ואפרת עמורבן | 12/01/2018 YNET

ערוץ הספורט

אלון בן דוד ONE


50 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page